PRVIH PET MESECI PREVENTIVNOG CENTRA

Istraživanja na nacionalnom nivou pokazuju da 80% stanovništva umire od masovnih, nezaraznih bolesti – šečerne bolesti, bolesti srca i krvnih sudova, raka debelog creva, raka dojke i raka grlića materice. Lečenje ovih bolesti zavisi od stadijuma u kojima se otkriju, a bez  adekvatnog zdravstveno-vaspitnog rada i edukacije stanovništva odlazak kod lekara, u najvećem broju slučajeva, ostavljen je za vreme kad je bolest već u poodmakloj fazi. Kako bi smo unapredili preventivne zdravstvene usluge našim sugrađanima, pre pet meseci u okviru Doma zdravlja ponovo smo aktivirali rad Preventivnog centra. Cilj je bio da se približimo radno aktivnom, zdravom stanovništvu, tj. onima koji nisu redovni korisnici naših usluga kako bi izvršili individualne procene zdravstvenog rizika ali i da promovišemo zdrave i poželjne navike.

Brojnim samostalnim akcijama Preventivnog centra, kao i akcijama u saradnji sa Patronažnom službom naše ustanove  i Zavodom za javno zdravlje, posetili smo više javnih ustanova (ustanova “Zračak”, dečiji vrtić “Mali kapetan”, Dom penzionera, JKP “Vodovod”, JKP “Gradac”, “Interautotrade” Preljina, …) kao i vujetinačku Burgunijadu. Tokom ovih akcija odrađeno je 300 preventivnih karti, 61 rad u maloj grupi, desetak zdravstvenih predavanja, više planiranih razgovora, a podeljene su i brojne agitke i flajeri.Sve preventivne karte sa procenjenim zdravstvenim rizikom prosleđene su izabranim lekarima. Priredili smo 15 zdravstvenih izložbi u holu Doma zdravlja i tako tematski obeležilili važne datume iz kalendara zdravlja.